Hjem » Services » Support til CMS Made Simple

Support til CMS Made Simple

Opdatering af CMS Made Simple

Der kommer løbende sikkerhedsopdateringer til CMS Made Simple, som det er en god ide at installere. Den seneste version af CMS Made Simple er version 2.x.x. Det er på denne version udviklingen ligger fremadrettet og det er derfor en god ide at få opgraderet hjemmesiden, hvis den er baseret på 1.xx versionen, og generelt følge med de opdateringer der kommer i 2.x.x versionen.

Billedgalleri, kontaktform, slideshow mm.

Har du en menu der ikke fungerer, billeder der skal skiftes ud, en video eller et slideshow der skal på hjemmesiden - så kan jeg sætte det op for dig, så det bliver tilpasset til det eksisterende design.

Omlægning til responsive design

Samtidig med en opdatering, kan det være oplagt at få udført andre ændringer. Det kunne f.eks være en omlægning til responsive design. Kan det betale sig at lægge et eksisterende design om? Ja, hvis det er en specielt designet hjemmeside, og det vurderes at designet kan bære nogle år endnu, kan det godt betale sig.

Se dokumentationen til CMS Made Simple her

Dokumentation til Version 2: docs.cmsmadesimple.org
Dokumentation til Version 1: docs1.cmsmadesimple.org

Opdatering fra version 1.xx til version 2.xx

Hvis du har en 1.xx version af CMS Made Simple, kan du se de enkelte trin i opdateringerne her, og i hvilken rækkefølge de skal udføres. Man kan godt springe nogle versioner over, men andre ikke.
docs.cmsmadesimple.org/upgrading/old-versions

Når hjemmesiden er opdateret til version 1.12.2 opdateres den til version 2.x.x, efterfølgende gåes sideskabeloner og opsætningen generelt igennem som beskrevet her:
docs.cmsmadesimple.org/upgrading/to-cmsms-2.x

Opdateringer over mange versioner kan godt drille en del undervejs. Jeg flytter derfor som udgangspunkt en kopi af hjemmesiden til et testsite, og opdaterer den der. Der er nogle funktioner i 2.x.x opsætningen, der er lidt anderledes end i 1.xx versionen, hvilket betyder at alle sideskabeloner skal gås igennem. Hvor meget der skal ændres varierer fra hjemmeside til hjemmeside.

Få et tilbud

Kontakt mig gerne på mail@lonejacobsen.dk hvis du har brug for hjælp til CMS Made Simple.
Så vender jeg tilbage med et tilbud.

Support til CMS Made Simple

Har du brug for hjælp til din CMS Made Simple hjemmeside? Jeg supporter CMSMS hjemmesider på timebasis eller som en løbende aftale.