Live.com Gå til hjemmesiden

Live er rangeret 7 i Danmark. 'Sign In.'

7Rang i Danmark

7Verdensrang

Månedlig antal sider set6.458.016.600
Månedlige besøg 292.251.559
Værdi per besøgendekr 1,14
Estimeret værdikr 917,58 Million *
Eksterne links354.161
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
4Ecuador
5Argentina
5Belgien
5Chile
5Colombia

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,30%12,10%
Ecuador 40,50%0,70%
Argentina 52,60%3,10%
Belgien 51,00%0,90%
Chile 50,90%1,10%
Colombia 52,20%3,00%
Mexico 57,20%10,00%
Peru 51,40%1,90%
Saudi-Arabien 51,90%1,90%
Thailand 51,50%1,30%
Tyrkiet 52,70%2,80%
Venezuela 51,60%2,00%
Canada 63,30%3,40%
Spanien 63,80%4,00%
Grækenland 60,60%0,50%
Nederlandene 61,60%1,40%
Pakistan 61,30%1,10%
Portugal 60,60%0,90%
Brasilien 77,70%8,60%
Sverige 70,70%0,60%
Australien 81,60%1,40%
Algeriet 80,60%0,50%
Frankrig 84,10%2,90%
Egypten 90,70%0,60%
Italien 92,70%2,30%
Reino Unido 95,00%4,80%
USA 1017,00%16,80%
Taiwan 110,90%0,70%
Malaysia 120,50%0,40%
Indien 192,60%2,50%
Tyskland 231,60%1,40%
Japan 252,60%1,70%
Sydkorea 250,50%0,50%
Kina 732,10%1,50%
Rusland 750,50%0,40%

Størstedelen af de besøgende kommer fra Mexico, Colombia, Chile, Belgien, Argentina og Ecuador.

Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang7
Daglig Antal Besøgende20.293.620 -6,62%
Rangering for daglige besøgende7
Daglig Antal Kig105.448.112 -0,60%
Rangering for daglige sidevisninger7
Sidevisninger per bruger7,21+6,5%
Indhold

www.Live.com

Alder: Domænet er 19 år og 4 måneder gammelt.

22.190.220 brugere besøger websiden dagligt og hver enkelt ser 7,21 sider.

Lignende domæner

Andre beslægtede websites er live-wall.dk, live-writer.net, live.com, live24.dk.

LinksServer
Server lokalisering
Microsoft Corp
Washington
Redmond
USA
47.6742, -122.1206

Den er hosted af Microsoft Corp (Washington, Redmond,) ved brug af Microsoft-IIS/7 webserver. Dens IP-nummer er 157.55.97.253. Der er 5 DNS records, såsom ns1.msft.net, ns4.msft.net, og ns3.msft.net.

IP: 157.55.97.253

Web Server: Microsoft-IIS/7

Kodning: utf-8

Serveren er langsommere end 65% af målte websites ved, 1820 milliseconds.

Server setup
Cache-Control:max-age=0
Content-Length:11229
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Expires:--
Server:Microsoft-IIS/7.5
P3P:--
X-XSS-Protection:0
X-Content-Type-Options:nosniff
Set-Cookie:--
X-Frame-Options:deny
PPServer:PPV:30 H:BAYIDSLGN1F19 V:0
Date:--
Connection:close