Dba.dk Gå til hjemmesiden

Dba er rangeret 16 i Danmark. 'Nyt og brugt, køb og salg på DBA - Danmarks største handelsportal.'

16Rang i Danmark

7.175Verdensrang

Månedlig antal sider set43.253.028
Månedlige besøg 3.739.139
Værdi per besøgendekr 0,55
Estimeret værdikr 11,74 Million *
Eksterne links2.801
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
16Danmark
4.697Sverige
5.253Norge
24.841Tyskland
28.105Kina

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande3,10%1,30%
Danmark 1687,70%92,50%
Sverige 4.6971,30%1,00%
Norge 5.2531,00%0,20%
Tyskland 24.8411,30%2,20%
Kina 28.1052,60%1,40%
USA 52.9892,30%1,30%
Frankrig 76.5270,60%0,10%

Den er mest populær i landene, USA, Kina, Tyskland, Norge, Sverige og Danmark.

ByRangering efter byBrugere %Sidevisninger %Sidevisninger per bruger
Bramming41.00%1.70%20.00
Skagen50.90%0.50%6.00
Fredensborg62.00%2.60%15.00
Holstebro90.80%0.80%11.00
Lynge100.70%0.60%11.00
Gilleleje101.80%2.60%16.00
Skive122.30%4.90%24.00
Grenaa131.70%1.50%10.00
Copenhagen1617.20%20.80%13.60
Gentofte172.00%1.40%8.00
Albertslund191.20%3.00%28.00
Tilst201.50%4.90%37.00
Lyngby201.70%1.10%7.00
Roskilde251.70%1.50%10.00
Frederiksberg262.80%3.60%14.00
Charlottenlund260.80%0.30%5.00
Vester-skerninge280.60%0.10%1.80
Horsens342.20%2.50%13.00
Viborg370.60%0.90%17.00
Aarhus392.70%3.10%13.00
Frederikshavn420.70%0.30%5.00
Silkeborg461.40%0.30%2.50
Hvidovre701.00%0.40%5.00
Valby810.90%0.50%7.00
Odense1521.00%0.50%6.00
Kolding2060.70%0.10%1.50
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang6.029758
Daglig Antal Besøgende37.022 -13,83%
Rangering for daglige besøgende8.414900
Daglig Antal Kig316.884 -23,95%
Rangering for daglige sidevisninger3.016566
Sidevisninger per bruger11,90 -11,75%
Indhold

www.Dba.dk

Emner: Hjælp, Oversigt, Glemt Adgangskode, Opret Bruger På Dba, og Find Den Blå Avis Her.

Kategori: 'Netbutikker/Annoncer'

De estimerede 40.482 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 11,90 sider.

Lignende domæner

Lignende websites er dba-oracle.com, dba-ukraine.com, dba-village.com, dba.as.

LinksServer
Server lokalisering
Mobile.international Gmbh
Niedersachsen
Dreilinden
Tyskland
51.72, 10.27

Der er 4 DNS records, såsom ns4.marktplaats.net, nameserver2.marktplaats.nl, og nameserver1.marktplaats.nl. Serveren er hosted af Mobile.international Gmbh (Niedersachsen, Dreilinden.) Dens IP-nummer er 91.195.49.121.

IP: 91.195.49.121

Kodning: utf-8

PING www. (91.195.49.121) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=1 ttl=244 135 ms
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=2 ttl=244 111 ms
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=3 ttl=244 111 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 111.860/119.867/135.855/11.308 ms
rtt min/avg/max/mdev = 111.860/119.867/135.855/11.308 ms

Websitets indlæsningstid er 2632 milliseconds, mindre end 82% af andre målte websites. Desuden blev en ping til serveren målt til 135 ms.

Server setup
Cache-Control:private
Content-Type:text/html; charset=utf-8
X-DbaWeb-Version:2.0.5972.29-9c8bf54
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
X-UA-Compatible:IE=edge,chrome=1
Date:--
Content-Length:137765