Elgiganten.dk Gå til hjemmesiden

Elgiganten er rangeret 79 i Danmark. 'Fladskærm, PC, Hvidevarer, Køkkenmaskiner, Mobil og GPS - Elgiganten.'

79Rang i Danmark

38.076Verdensrang

Månedlig antal sider set4.734.639
Månedlige besøg 1.177.766
Værdi per besøgendekr 0,90
Estimeret værdikr 3,70 Million *
Eksterne links1.075
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
79Danmark
153.460Reino Unido

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande5,10%2,90%
Danmark 7993,80%96,80%
Reino Unido 153.4601,10%0,30%

Reino Unido og Danmark er hvor de fleste besøgende kommer fra.

ByRangering efter byBrugere %Sidevisninger %Sidevisninger per bruger
Bindslev152.60%7.40%12.00
Hedehusene323.40%3.90%5.00
Kolding654.60%4.40%3.90
Aarhus1126.20%4.80%3.30
Frederiksberg1224.10%4.00%4.00
Roskilde1222.40%1.40%2.50
Copenhagen14714.70%15.50%4.40
Horsens1752.60%0.90%1.50
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang31.9972.568
Daglig Antal Besøgende9.416 -10,37%
Rangering for daglige besøgende35.6682.423
Daglig Antal Kig31.808 -16,43%
Rangering for daglige sidevisninger32.0873.690
Sidevisninger per bruger4,70 -6,71%
Indhold

www.Elgiganten.dk

Emner: Søg, Jeg Vil Gerne Registrere Mig, Log Ud, Til Kassen, og Mobil & Gps.

Kategori: 'Hus og have/Husholdningsmaskiner' og 'Blandede varer/Varehuse'

Websitet har omkring 10.296 daglige brugere, som gennemsnitligt ser 4,70 sider hver.

Lignende domæner

Websites som lyder ens er elgi.hu, elgi.org, elgigant.dk, elgigante.dk.

LinksServer
Server lokalisering
Elkjop Nordic As
Norge
63.743631, 13.183594

Dens IP-nummer er 217.28.192.37. Den er hosted af Elkjop Nordic As, ved brug af Apache/2 webserver. Dens 3 nameservers er ns.elkjop.net, ns1.ext.elkjop.com, og ns.elkjop.no.

IP: 217.28.192.37

Web Server: Apache/2

Kodning: utf-8

PING www. (217.28.192.37) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 217.28.192.37: icmp_seq=1 ttl=240 135 ms
64 bytes from 217.28.192.37: icmp_seq=2 ttl=240 135 ms
64 bytes from 217.28.192.37: icmp_seq=3 ttl=240 135 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 135.979/135.979/135.979/0.000 ms
rtt min/avg/max/mdev = 135.979/135.979/135.979/0.000 ms

En ping til serveren er timet til 135 ms, og den gennemsnitlige indlæsningstid er 1478 milliseconds.

Server setup
Date:--
Server:Apache/2
Content-Length:424535
Set-Cookie:--
Cache-Control:no-cache,no-store,must-revalidate
Pragma:no-cache
Expires:--
Vary:Accept-Encoding
X-WA:WA05
Accept-Ranges:bytes
Content-Type:text/html;charset=utf-8
Set-Cookie:--