Speedtest.net Gå til hjemmesiden

Speedtest er rangeret 965 i Danmark. 'Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test.'

965Rang i Danmark

507Verdensrang

Månedlig antal sider set44.178.750
Månedlige besøg 11.829.283
Værdi per besøgendekr 3,02
Estimeret værdikr 37,14 Million *
Eksterne links56.870
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
140Filippinerne
169Pakistan
188Sydafrika
192Aserbajdsjan
197Indonesien

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,60%14,10%
Filippinerne 1402,10%1,90%
Pakistan 1692,90%2,70%
Sydafrika 1881,60%1,60%
Aserbajdsjan 1921,10%1,00%
Indonesien 1973,50%3,20%
Reino Unido 2505,70%5,90%
Indien 25214,60%13,00%
Saudi-Arabien 2791,70%1,60%
Malaysia 2871,20%1,10%
Ukraine 2981,20%1,20%
Australien 2991,90%2,10%
Finland 3020,70%0,70%
Thailand 3151,50%1,50%
Mexico 3193,00%2,80%
Norge 3630,60%0,80%
Østrig 3700,70%0,80%
Portugal 3930,60%0,60%
Canada 4042,30%2,60%
Rusland 4055,50%5,80%
Singapore 4170,60%0,60%
Belgien 4590,60%0,60%
Rumænien 4650,60%0,70%
Italien 4732,30%2,30%
Grækenland 5320,70%0,70%
USA 53716,60%17,40%
Tyrkiet 5731,50%1,40%
Brasilien 5742,70%2,60%
Polen 5801,60%1,50%
Argentina 7540,50%0,50%
Nederlandene 8590,70%0,70%
Spanien 1.2211,00%1,00%
Frankrig 1.2361,50%1,60%
Tyskland 1.5361,60%1,80%
Japan 3.7650,90%0,90%
Kina 9.1970,50%0,80%

Reino Unido, Indonesien, Aserbajdsjan, Sydafrika, Pakistan og Filippinerne er hvor de fleste besøgende kommer fra.

Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang4261
Daglig Antal Besøgende777.462 -5,97%
Rangering for daglige besøgende265
Daglig Antal Kig703.688 -5,21%
Rangering for daglige sidevisninger1.273 -19
Sidevisninger per bruger1,26+0,8%
Indhold

www.Speedtest.net

Emner: Follow Us, og Linkedin.

Kategori: 'Testing and Tools/Bandwidth Tests' og 'Передача данных/Тестирование'

Alder: Domænet er 14 år og 10 måneder gammelt.

Websitet har omkring 850.122 daglige brugere, som gennemsnitligt ser 1,26 sider hver.

Lignende domæner

Andre tæt navnebeslægtede websites er speedtennis.dk, speedtest.com, speedtest.com.sg, speedtest.dk.

LinksServer
Server lokalisering
Netriver Int Llc
Washington
Lynnwood
USA
47.8111, -122.2834

Den har 4 nameservers, inklusiv ns2.p11.dynect.net, ns1.p11.dynect.net, og ns4.p11.dynect.net. Den er hosted af Netriver Int Llc (Washington, Lynnwood,) ved brug af Apache/2 webserver. Kodningssproget er PHP/5.3.8-1~dotdeb.2

IP: 74.209.160.12

Drevet af: PHP/5.3.8-1~dotdeb.2

Web Server: Apache/2

Kodning: utf-8

PING www. (74.209.160.12) 56(84) bytes of data.
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=1 ttl=56 44.7 ms
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=2 ttl=56 44.6 ms
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=3 ttl=56 44.8 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 44.648/44.752/44.813/0.187 ms
rtt min/avg/max/mdev = 44.648/44.752/44.813/0.187 ms

En ping til serveren blev målt til 44.7 ms, og den gennemsnitlige indlæsningstid er 1759 milliseconds.

Server setup
Date:--
Server:Apache/2.2.16 (Debian)
X-Powered-By:PHP/5.3.8-1~dotdeb.2
Set-Cookie:--
Expires:--
Cache-Control:no-store, no-cache, must-revalidate
Pragma:no-cache
Last-Modified:--
Cache-Control:private, post-check=0, pre-check=0
Vary:Accept-Encoding
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html