Java.com Gå til hjemmesiden

Java er rangeret 283 i Danmark. 'java.com: Java + You.'

283Rang i Danmark

515Verdensrang

Månedlig antal sider set63.190.260
Månedlige besøg 9.401.484
Værdi per besøgendekr 0,38
Estimeret værdikr 29,52 Million *
Eksterne links116.821
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
241Norge
275Brasilien
283Danmark
295Sydafrika
384Nigeria

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,10%12,90%
Norge 2410,90%1,20%
Brasilien 2755,60%5,20%
Danmark 2830,70%0,70%
Sydafrika 2951,00%1,10%
Nigeria 3840,70%0,80%
Mexico 4032,40%2,20%
USA 40821,40%24,20%
Australien 4391,30%1,40%
Indonesien 4461,50%1,60%
Saudi-Arabien 4521,00%1,00%
Canada 4582,20%2,20%
Tyskland 4595,50%5,30%
Reino Unido 4713,30%3,40%
Argentina 4850,90%0,80%
Nederlandene 4891,20%1,10%
Spanien 5092,50%2,30%
Colombia 5160,60%0,50%
Filippinerne 5160,50%0,60%
Italien 5272,30%2,00%
Malaysia 5390,70%0,60%
Belgien 5400,60%0,50%
Indien 5437,30%6,70%
Sverige 5550,60%0,70%
Pakistan 5601,00%1,00%
Vietnam 5770,50%0,50%
Østrig 5960,50%0,50%
Polen 5961,60%1,50%
Thailand 6200,80%0,80%
Egypten 6250,60%0,50%
Frankrig 6433,00%2,60%
Taiwan 6450,80%0,60%
Grækenland 6510,60%0,60%
Tyrkiet 6531,30%1,20%
Rusland 6573,70%3,60%
Ukraine 7120,60%0,50%
Iran 1.0420,80%0,90%
Japan 1.0473,40%3,50%
Sydkorea 1.3490,70%0,60%
Kina 2.6802,30%1,90%

Den er mest populær i landene, Mexico, Nigeria, Sydafrika, Danmark, Brasilien og Norge.

Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang433 -97
Daglig Antal Besøgende615.678+16,3%
Rangering for daglige besøgende357 -94
Daglig Antal Kig1.054.781+13,0%
Rangering for daglige sidevisninger819 -198
Sidevisninger per bruger2,38 -2,86%
Indhold

www.Java.com

Emner: Java, Java In Action, og Free Java Download.

Kategori: 'Java/Applications' og 'Sprachen/Java'

Alder: Den gik online den 06-06-1996, hvilket gør den 17 år, 10 måneder gammel.

De estimerede 673.218 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 2,38 sider.

Lignende domæner

Lignende websites er java-tips.org, java-tuts.dk, java-virtual-machine.net, java.com.

LinksServer
Server lokalisering
Oracle Corporation
California
USA
37.300275, -93.339844

Dens 8 DNS records inkluderer, u-ns6.oracle.com, ns1.oracle.com, og ns4.oracle.com. Oracle Corporation California er placeringen på Sun-Java-System-Web-Server/7 serveren. Dens IP-nummer er 137.254.16.66.

IP: 137.254.16.66

Web Server: Sun-Java-System-Web-Server/7

Kodning: utf-8

PING (137.254.16.66) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=1 ttl=242 17.5 ms
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=2 ttl=242 17.4 ms
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=3 ttl=242 17.5 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 17.437/17.510/17.557/0.161 ms
rtt min/avg/max/mdev = 17.437/17.510/17.557/0.161 ms

Websitets indlæsningstid er 756 milliseconds, langsommere end 82% af andre målte websites. Ligeledes blev en ping til serveren timet til 17.5 ms.

Server setup
Server:Sun-Java-System-Web-Server/7.0
Date:--
Content-type:text/html;charset=UTF-8
Set-cookie:--
Transfer-encoding:chunked