Minecraft.net Gå til hjemmesiden >>

Minecraft er rangeret 905 i Danmark. 'Minecraft.'

905Rang i Danmark

2.360Verdensrang

Månedlig antal sider set18.874.769
Månedlige besøg 2.130.693
Værdi per besøgendekr 0,16
Estimeret værdikr 6,69 Million *
Eksterne links21.580
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
905Danmark
948USA
1.022New Zealand
1.047Canada
1.078Aserbajdsjan

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 30/04/2014

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande10,30%9,80%
Danmark 9051,30%1,10%
USA 94846,70%49,00%
New Zealand 1.0220,60%0,40%
Canada 1.0474,60%4,80%
Aserbajdsjan 1.0781,00%1,40%
Saudi-Arabien 1.3231,40%1,70%
Australien 1.4252,20%1,90%
Reino Unido 1.4295,60%5,30%
Finland 1.6320,90%0,70%
Italien 1.7822,90%2,80%
Sverige 1.9381,10%1,20%
Belgien 2.2590,90%1,00%
Nederlandene 2.3321,50%1,40%
Brasilien 2.7493,30%2,50%
Østrig 2.9990,70%0,60%
Polen 3.3611,30%1,40%
Malaysia 3.6550,50%0,60%
Frankrig 4.0002,60%2,10%
Spanien 4.2191,40%1,70%
Mexico 4.6081,00%1,20%
Tyskland 4.7042,90%2,50%
Tyrkiet 5.2430,70%0,70%
Rusland 7.1892,00%1,50%
Japan 9.9751,60%1,80%
Kina 25.4471,00%1,10%

Den er mest populær i landene, Saudi-Arabien, Aserbajdsjan, Canada, New Zealand, USA og Danmark.

Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang1.98355
Daglig Antal Besøgende134.606 -7,85%
Rangering for daglige besøgende1.98186
Daglig Antal Kig360.396 -3,84%
Rangering for daglige sidevisninger2.675 -50
Sidevisninger per bruger3,72+4,5%
Indhold

www.Minecraft.net

Emner: Minecraft, Game, Credits, Community, Store, og Buy Now.

Kategori: 'Construction/Minecraft'

De estimerede 147.186 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 3,72 sider.

Lignende domæner

Lignende websites er minecraft-wiki.com, minecraft.net, minecraft100.com, minecraft101.net.

LinksServer
Server lokalisering
Amazon.com Inc.
Washington
Seattle
USA
47.501, -122.358

Den er hosted af Amazon.com Inc (Washington, Seattle,) ved brug af nginx/1 webserver. ns-2028.awsdns-61.co.uk, ns-575.awsdns-07.net, og ns-154.awsdns-19.com er en del af dens 4 Nameservers. Dens IP-nummer er 23.21.93.14.

IP: 23.21.93.14

Web Server: nginx/1

Kodning: utf-8

Websitets indlæsningstid er 968 milliseconds, mindre end 71% af andre målte websites.

Server setup
Cache-Control:no-cache
Cache-control:no-cache="set-cookie"
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Date:--
Server:nginx/1.2.2
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Content-Length:8722
Connection:keep-alive